15 marca zainaugurowana zostaje już 8. edycja kampanii prasowo-internetowej „Pokonać Raka”. Jej organizatorem jest wydawnictwo Medical Media Solutions. Projekt od lat powstaje przy wsparciu merytorycznym wielu znakomitych ekspertów, fundacji, stowarzyszeń, opiniotwórczych mediów i organizacji. Ma na celu łączyć Specjalistów, Pacjentów, ich bliskich, a także trafiać do decydentów, dla których troska o edukację w zakresie zdrowia, pomocy oferowanej pacjentom i ich rodzinom w dostępie do skutecznego leczenia powinna być najwyższym priorytetem.
Fundacja Rak’n’Roll została partnerem kampanii, dlatego polecamy Wam tę edukacyjną lekturę.
Pierwsza odsłona projektu, to ogólnopolska publikacja wraz z dziennikiem Rzeczpospolita, w kolejnych dniach wszystkie poszerzone materiały będą dostępne na stronie wydawnictwa. Na okładce tego merytorycznego tytułu wystąpił Jerzy Stuhr – aktor, reżyser, ale przede wszystkim osoba, która jest blisko pacjentów. Mobilizuje ich i wspiera własnym doświadczeniem walki z chorobą. Wprowadzeniem do rozmowy z aktorem jest wspaniały cytat: „Radosny jest fakt, że można przeżyć jeszcze jeden dzień i czegóż chcieć więcej. Obecność i poświecenie bliskiej ci osoby w czasie twojej choroby, pokazuje jak wiele dla niej znaczysz. Wówczas słowa jakie oświadczaliśmy przy ołtarzu: że Cię nie opuszczę, aż do śmierci” nabierają prawdziwego znaczenia. Inspirujący przekaz znajdziecie również w słowach naszej Podopiecznej – Oli.
Całą publikację otwiera wywiad z prof. Jackiem Fijuthem – Prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, który podkreśla, że onkologia powinna być troską nas wszystkich, a jej rozwój wymaga zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. PKB w tej sferze znacząco odbiega od średniej krajów Unii Europejskiej, gdyż onkologia należy do niedoszacowanych dziedzin polityki zdrowotnej. W tym aspekcie wsparł nas również Dr Janusz Meder – Prezes Polskiej Unii Onkologii, który apeluje o wspólne działania, zaznaczając przy tym że tylko długofalowe i zdecydowane zmiany mogą przynieść pożądane efekty w poprawie jakości opieki onkologicznej. Oczywiście zauważa, że muszą być kontynuowane pod nadzorem merytoryczno-logistycznym Narodowego Instytutu Onkologii.
Razem z Dr Barbarą Radecką – Ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Opolskiego Centrum Onkologii, przedstawione są potrzeby pacjentów z rakiem jelita grubego, u których dochodzi do przerzutów z powodu późnego wykrycia choroby lub agresywnego jej przebiegu. Drugim tematem z tego obszaru jest rak nerki. Dr Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii – Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przedstawia obecną sytuację chorych na raka nerki, u których brakuje szerszego wachlarza wyboru leczenia, ograniczonego brakiem finansowania. Razem z pacjentem pokazujemy, jak dostęp do leczenia daje szansę na normalne życie. Redakcja podjęła również problematykę nowotworu raka prostaty. Poświęca też uwagę pacjentkom, zmagającym się z rakiem piersi oraz przedstawia brachyterapię – metodę radioterapii stosowaną w leczeniu raka szyjki i trzonu macicy. Kolejnym tematem poruszonym w publikacji jest żywienie medyczne w chorobie nowotworowej.
Dostęp do wersji online publikacji: Pokonać raka