To już trzeci cykl spotkań arteterapeutycznych, podczas których Podopieczni i Podopieczne Rak’n’Rolla mogą – wykorzystując do tego sztukę – opracowywać ważne życiowo kwestie, wyrażać siebie, katalizować emocje związane z przechodzeniem przez chorobę
Pierwszą w tym roku edycję „Nowotwórczości” zaczęliśmy weekendowymi warsztatami w Krakowie. Farbami, fotografią, kolażem, pod wrażliwym okiem Agnieszki Szuścik, 9 kobiet z doświadczeniem onkologicznym wyrażało emocje, które pojawiają się w chorobie nowotworowej. Druga część zajęć (plener) odbyła się w podkrakowskim Izdebniku. W zieleni, słońcu i pozamiejskim bezczasie uczestniczki warsztatów nie tylko kontynuowały arteterapię, ale i (a może przede wszystkim) nawiązywały nowe relacje, często te najważniejsze – z samymi sobą.
Czym jest „Nowotwórczość”?
„Nowotwórczość” to autorskie warszataty arteterapeutyczne prowadzone przez Agnieszkę Szuścik dla Rak’n’Rolla. Jak mówi o nich autorka: „Nowotwórczość uczy życia zdrowiej i lepiej, poprzez osobiste warsztaty kreatywne”.
- Szkolenie „Nowotwórczość” przekazuje szczegółową i praktyczną wiedzę z zakresów zdrowej organizacji codzienności, samoakceptacji, wspierającej relacji ze swoim ciałem, empatycznej i szczerej komunikacji oraz zarządzania czasem, przestrzenią, planami i marzeniami. Wspomaga zdrowienie, zwiększa samoświadomość, jest podstawą zdrowego work-life balance.
- Każdy z dziesięciu tematów opracowywany jest w formie kreatywnego warsztatu, jako wspólne tworzenie według wytycznych. Ta ekspresja twórcza nie wymaga żadnych kompetencji artystycznych – słuchamy, mówimy, piszemy, rysujemy, malujemy i wyklejamy dla siebie, w swoich ramach. Działamy według zaplanowanego schematu tak, by gotowe dzieło stanowiło spersonalizowaną, realną pomoc, rodzaj bardzo osobistego poradnika: mapy, tablicy, skondensowanego bullet journal.
- Szkolenie trwa cztery dni. Jest zorganizowane jako trzy zjazdy zaoczne, w interwale dwutygodniowym. Pierwsze dwa zjazdy to zajęcia w sali warsztatowej. Trzeci zjazd ma formę weekendowego pleneru.
Znakomita większość szkolenia to działania twórcze, zakorzenione w arteterapii – opracowywanie ważnych życiowo kwestii, wyrażanie siebie, katalizowanie emocji. - Tworzenie w ramach „Nowotwórczości” stanowi zwierciadło, wędrówkę, dialog, służenie dobrostanowi, samoczynną regulację, redukcję napięcia.
Arteterapia dla osób chorych onkologicznie – dlaczego to ważne?
Doświadczanie sztuki i jej tworzenie jest „momentem”, w którym dajemy sobie społeczne przyzwolenie na wyrażanie emocji – a tych przecież w chorobie nie brakuje. Warsztaty arteterapeutyczne to dla osób chorujących możliwość uzewnętrznienia swoich stanów, wypłakania ich, ale też „wycieszenia”: stresu, obaw, radości i nadziei związanych z przechodzeniem przez raka. Często są momentem, który wiele zaczyna od nowa. Podczas zajęć uczestnicy i uczestniczki wracają myślami do planów, marzeń, pomysłów na siebie. Uczą się – choć ze względu na chorobę długo wiązało się to z lękiem – planować czas, rozpisywać kroki potrzebne do realizacji zarówno codziennych zadań, jak i marzeń, które teraz, nieco paradoksalnie, wydają się o wiele łatwiejsze w spełnieniu. Poznają historie swoje i znajomych ze spotkania. Szukają słów do opisania, i swojej twórczości, i swojego raka. Wchodząc w świat sztuki, znajdują spokój – mogą oderwać myśli od choroby i wrócić do domu z nową siłą.
„Nowotwórczość” – jak zapisać się na warsztaty?
Warsztaty „Nowotwórczość” organizujemy dwa razy w roku: wiosną w Krakowie, jesienią w Kampinosie. Jeśli przechodzisz przez raka i czujesz, że udział w tych warsztatach jest Ci potrzebny, napisz do Kamili.
***
„Nowotwórczość” i inne warsztaty organizowane przez nas odbywają się dzięki wsparciu Darczyńców indywidualnych i korporacyjnych (za które serdecznie dziękujemy). Jeśli chcesz do nich dołączyć, zapraszamy do Klubu Rakefellerów, czyli społeczności regularnych Darczyńców: www.klubrakefellerow.pl