„Czy na bilansie trzeba się rozebrać?” „Czy rodzic musi być z dzieckiem w gabinecie?” „Co lekarz sprawdza na bilansie?” To jedne z wielu pytań, które nurtują nastolatków czekających na jedno z pierwszych świadomie przeżytych badań profilaktycznych – bilans zdrowia dziecka. Badanie, które wciąż wywołuje u młodych osób niepokój, stres, niepewność.
„Czy muszę iść na bilans nastolatka?” – to badanie nie może kojarzyć się z lękiem
Intuicja podpowiada nam, że od tego, z jakimi emocjami będzie wiązać się przejście bilansu przez nastolatka może zależeć to, czy jako dorosły będzie potwierdzał zdrowie w regularnych badaniach.
W ramach strategicznego kierunku rozwoju Fundacji – Profilaktyki Na Nowo – krok po kroku chcemy zmieniać wizerunek bilansów i oswajać z nimi młodzież.
„Co dzieje się na bilansie?” – profilaktyki musimy się nauczyć
Bilanse nastolatków kojarzą się jednak młodym ludziom z ogromnym stresem, wstydem, niepewnością, upokorzeniem. Fora internetowe dla młodych osób pełne są zwierzeń nastolatków, w których wyznają, że wizyta na bilansie była dla nich traumatyzująca.
Znaczenie bilansu dla zdrowia nastolatka nie jest wyjaśniane dzieciom ani w szkole, ani przez rodziców/opiekunów.
Wizyty lekarskie przebiegają szybko, rozmowa z nastolatkiem bywa formalna, oschła – nie ma czasu na oswojenie młodej osoby z lekarzem i badaniami, jakie będzie wykonywał.
Ze względu na to, że wykonywane podczas bilansu badania wymagają od nastolatka rozebrania się i odpowiadanie na krępujące dla młodych ludzi pytania dotyczące rozwoju płciowego, wizyta ta – jeśli nie jest prowadzona spokojnie i właściwie zrozumiana przez młodą osobę – jest traktowana jako odbierająca godność.
Co planujemy?
Zaczynamy od sieci! W pierwszym kwartale tego roku razem z lekarzami z portalu @Najprościej Mówiąc przygotujemy 4 publikacje (rolki), które odpowiadają na najczęściej zadawane przez młodzież pytania dotyczące bilansu i przygotowania się do badań profilaktycznych. Zajmiemy się też dostępem do merytorycznych treści. Przy wsparciu @Midero opublikujemy artykuły, które rzetelnie opisują przebieg bilansu – to na takie informacje (a nie na straszące fora) w pierwszej kolejności powinni trafić młodzi ludzie.