Rak daje w kość, ale życie po raku to też wyzwanie. Po latach wysiłku i skupienia na walce może przyjść… pustka. Wygrana, więc trzeba się cieszyć, ale nie wiadomo, co dalej. Nie wiadomo, jak żyć.
Program iPoRaku to wsparcie ozdrowieńców w przepracowaniu traumy i krok w dalsze życie.
Rusza dziewiąta edycja programu dla osób z Trójmiasta (spotkania w Gdyni), Krakowa, Warszawy (rekrutacja zakończona, zapraszamy do grupy online) i Szczecina, a także tych, którzy łączą się online z całej Polski (i nie tylko 😊). Osoby zakwalifikowane do udziału w programie biorą udział w grupie wsparcia „Blaski i cienie życia po chorobie nowotworowej”, która ma na celu wzmocnić wiarę i nadzieję na satysfakcjonujące życie po leczeniu oraz wskazać sposoby radzenia sobie z „cieniami” nowej, pochorobowej rzeczywistości. Uczestnikom, którzy po udziale w spotkaniach grupowych będą chcieli nadal kontynuować pracę nad sobą, zapewnimy opiekę psychotraumatologiczną, czyli przejście indywidualnej terapii traumy metodą EMDR. Ponadto w ramach programu odbywają się spotkania prowadzone przez doradców zawodowych, jak również ustalanie indywidualnych ścieżek kariery. Dla chętnych osób organizujemy zajęcia sportowe, konsultacje ze specjalistą ds. wizerunku, warsztaty urodowe i rozwoju osobistego, a także sesje coachingowych.

Jak zgłosić się do programu?

Program iPoRaku jest dla osób, które minimum pół roku (02.2024r.) a maksimum 5 lat temu zakończyły leczenie. Podstawą jest czynny udział w grupie wsparcia odbywającej się od października raz w tygodniu (2h) przez 24 spotkania. Udział w programie iPoRaku jest bezpłatny.

O programie, czyli dlaczego warto się zgłosić

Spotkania iPoRaku to czas pełen refleksji, niesamowitych emocji i wzruszeń. Do tej pory, w 6 miastach Polski – Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu oraz w spotkaniach on-line, odbyło się łącznie 1900 godzin grup wsparcia, spotkania z dietetykiem, doradcą zawodowym, warsztaty urodowe, jak również zajęcia sportowe, z których uczestnicy programu aktywnie korzystali. Z relacji zarówno prowadzących zajęcia, jak i osób, które zakwalifikowały się do programu wynika, że doświadczenie to pomogło im przepracować trudne momenty, nawiązać piękne przyjaźnie na całe życie, doświadczyć wzrostu posttraumatycznego, który można przekuć na szczęśliwe bycie tu i teraz i radość z każdej chwili.


O programie

Ścieżka pacjenta onkologicznego jest jasno wytyczona. Diagnoza, leczenie, badania kontrolne. Jeśli choroba przeszła w stan remisji, pacjent trafia do grupy osób pod kontrolą i przez kolejne 5 lat poddawany jest badaniom, mającym na celu wykluczenie nawrotu choroby. Dzięki postępowi medycyny i coraz lepszym wynikom leczenia chorób nowotworowych, takich osób jest coraz więcej.

Na pierwszy rzut oka porządek ten wydaje się wystarczający. Celem jest powrót do zdrowia i normalnego życia. Często jednak zdarza się, że pacjent nie potrafi już „żyć”. Choroba staje się bezpieczną, znaną przystanią, z której, mimo że przez cały czas o to walczył, nie chce odpływać. W tym momencie polski system opieki zdrowotnej przestaje działać, a ozdrowieniec zostaje sam. Bazując na doświadczeniach Fundacji, taka sytuacja dotyczy znacznej grupy osób.

Psychiatrzy porównują osobę, która wygrała walkę z nowotworem do osoby uzależnionej, która rozstaje się z nałogiem, czy do żołnierza, który wraca z misji wojennej. Stres pourazowy (PTSD) może być zdiagnozowany u ozdrowiałych chorych w przeciągu pół roku od otrzymania pozytywnych wyników. Ozdrowieńcy często mówią, że ich piekło rozpoczęło się, gdy otrzymali dobre wyniki, że nie potrafili po prostu wrócić do domu, schować karabinu do szafy i napić się herbaty.

Społecznie problem uważa się za rozwiązany, a faktycznie ozdrowieniec rozpoczyna nową walkę, o życie po. O to, żeby choroba nie wróciła i o to, aby nauczyć się funkcjonować bez niej.

Widząc, że brakuje systemowych rozwiązań dla takich pacjentów, postanowiliśmy uruchomić program iPoRaku, który zapewni kompleksową pomoc ozdrowiałym chorym i będzie na tyle elastyczny, aby zaspokoić ich najważniejsze potrzeby, a tym samym pomóc im wrócić na stronę życia.

Wśród określonych przez podopiecznych Fundacji potrzeb znalazła się pomoc psychologiczna i psychotraumatologiczna. Często zgłaszane były również problemy w obszarze zawodowym. Sytuacja związana z koniecznością poszukania nowego miejsca pracy może być trudna, stresująca albo wręcz oceniana jako niemożliwa do przezwyciężenia. Zdarzają się również sytuacje, gdy przeżyta choroba jest katalizatorem zmian w życiu zawodowym. Kolejnymi czynnikami wspierającymi zmianę, jaką jest start w nowe życie były zadbanie o siebie poprzez uregulowanie diety, sport, a także zmiany wizerunku.

Celem programu iPoRaku jest również dalsze odczarowywanie raka, pokazanie, że dzięki postępowi medycyny oraz zmianie nawyków profilaktycznych coraz więcej osób pokonuje chorobę. W ramach kampanii społecznej, wspierającej program przedstawimy bohaterów, którzy powrócili do zdrowia i ruszyli dalej w życie.

Ozdrowieńcy

 

Program iPoRaku jest finansowany z grantów oraz darowizn. Realizację programu można wesprzeć, wpłacając datki na konto:
Fundacja Rak’n’Roll
BNP Paribas: 20 1600 1462 1893 9704 1000 0052

Partnerzy

Jeżeli:
  • zakończyłeś/zakończyłaś leczenie onkologiczne między październikiem 2019 r. a lutym 2024 r. i jesteś w remisji,
  • nie brałeś/brałaś udziału w poprzednich edycjach programu iPoRaku,
  • chcesz spotkać osoby, które są na takim samym etapie po zakończonym leczeniu onkologicznym jak Ty,
  • weźmiesz czynny udział w grupie wsparcia odbywającej się regularnie raz w tygodniu (2h) przez 24 spotkania.
Zgłoś się do programu iPoRaku i wypełnij poniższy formularz.

REKRUTACJA DO DZIEWIĄTEJ EDYCJI PROGRAMU iPORAKU ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA, REKRUTACJA DO DZIESIĄTEJ EDYCJI ROZPOCZNIE SIĘ W SIERPNIU 2025r. JEŚLI POTRZEBUJESZ ROZMOWY - SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEGO WSPARCIA PSYCHOONKOLOGICZNEGO.

W celu poprawnego wysłania formularza zaznacz pole "Nie jestem robotem", a następnie wyślij formularz.




Fundacja
Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
NIP: 9512296994
zobacz na mapie
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
BNP PARIBAS:
39 1600 1462 1893 9704 1000 0001
KRS 0000338803
zbieraj na Facebooku
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ LinkedIn
Sklep Rak'n'Roll