Aktualności

Wiele osób ma problemy z opuchlizną w czasie podróży. Najczęściej dochodzi do spuchnięcia stóp a czasem dłoni. Problem ten dotyczy nie tylko osób z obrzękiem limfatycznym kończyn dolnych, obrzękiem tłuszczowym lub z niewydolnością żylną. Bardzo często borykają się z nim osoby, które nie mają stwierdzonej niewydolności naczyniowej.

W czasie podróży wiele godzin spędzamy w pozycji siedzącej. Jest to sytuacja niekorzystna dla naszych naczyń – szczególnie żylnych i limfatycznych. Brak ruchu powoduje, że nie działa pompa mięśniowa i stawowa, które to pompują płyny z obwodu w kierunku serca, przeciwko sile grawitacji.

Co możemy zrobić?

Ruch – na tyle na ile mamy możliwości

Stopy – krążenia stopami w stawach skokowych, zgięcie grzbietowe i podeszwowe (stopa góra/dół), zginanie/prostowanie palców stóp, w siadzie unoszenie pięt/palców naprzemiennie, zginanie/prostowanie kolan

Dłonie – krążenia dłońmi w stawach nadgarstkowych, zgięcie grzbietowe/dłoniowe (zgięcie/wyprost) w nadgarstku, zaciskanie/otwieranie pięści, ruchy w stawach łokciowych
W czasie długiego lotu, róbmy przerywniki na spacer, np. do toalety. W czasie jazdy samochodem organizujmy sobie częstsze postoje, w czasie których zróbmy kilka podskoków lub dynamiczny, kilkunastokrokowy spacer

Terapia uciskowa – nieodzowna na czas podróży! Zakładamy podkolanówki lub pończochy uciskowe – zapobiegamy zastojowi limfy. Bardzo ważna jest też kompresja u osób z żylakami oraz z przebytą zakrzepicą. W sprzedaży jest teraz ogromny wybór artykułów kompresyjnych i powinniśmy się zaopatrzyć w taki wyrób przed podróżą.

Dieta lekkostrawna – gdy nasze jelita nie są przeciążone, organizm łatwiej odprowadzi chłonkę z kończyn dolnych.

Pijmy wodę – wspomagamy wówczas mechanikę płynów, nie dochodzi do zastoju białka w przestrzeniach międzykomórkowych.

Uniesienie nóg – jeśli mamy taką możliwość, unikajmy trzymania nóg na dole. Gdy nasze stopy są wyżej i dołączymy choć kilka ruchów stopami, na pewno pomożemy limfie w odpływie.

Pamiętajmy o naszych nogach i starajmy się nie bagatelizować problemu opuchlizny. To jest zawsze niepotrzebne przeciążenie dla naszych naczyń i całego organizmu!

Ewa Włodarczyk (Evital Rehabilitacja)
fizjoterapeuta, pracuje z pacjentami obrzękowymi oraz ortopedycznymi, instruktor terapii przeciwobrzekowej (KTP)

Kategorie

Archiwum

Fundacja
Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
NIP: 9512296994
zobacz na mapie
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
BNP PARIBAS:
39 1600 1462 1893 9704 1000 0001
KRS 0000338803
zbieraj na Facebooku
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ LinkedIn
Sklep Rak'n'Roll