Rak’n’Talk to podcast, który pomaga przechodzić przez raka.
Jednak rozmowy mają tu znacznie szerszy horyzont. Choroba jest jego częścią, czasem dominuje. Jak to w życiu. Lecz jest w nim też miejsce na pasje, miłość, seks, na… wystawianie „łba do słońca”! Chcieliśmy, żeby było mądrze i treściwie. Rozmowy prowadzi Mateusz Luft. Rak’n’Talk powstał we współpracy Fundacji Rak’n’Roll i Voice House.
Sezon 1  |  Sezon 2  |  Sezon 3

Sezon 1

Odc. 1:Magda Prokopowicz. Tak się zaczęło
„Myśl pozytywnie i uśmiechaj się szeroko, możesz być szczęśliwy nawet z rakiem!”. Tak mówiła Magda Prokopowicz, która założyła Fundację Rak’n’Roll w 2009 roku. Kiedy chorowała na raka była w ciąży, a lekarze namawiali ją do jej usunięcia. Nie zrobiła tego.
Tak zaczyna się historia Magdy oraz jej fundacji. W pierwszym odcinku podcastu Rak’n’Talk posłuchaj rozmowy Mateusza Lufta z osobami, które dziś są odpowiedzialne za fundację: Jackiem Maciejewskim oraz Moniką Dąbrowską.

Odc. 2:Język raka. Jak mówić o chorobie
Słowo „rak” brzmi dla wielu przerażająco. Najlepiej na temat tej choroby nie rozmawiać i udawać, że nie istnieje. W kolejnym odcinku Rak’n’Talk będziemy jednak zastanawiać się z ekspertami nad tym, jak o raku mówić. Obecnie o kimś, kto zachorował na raka, mówimy, że poszedł na wojnę, że ktoś „toczy nierówną walkę z chorobą”, „wygrał”, lub „przegrał”. Czy słusznie?Gośćmi są: prof. Jacek Wasilewski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jacek Maciejewski z Fundacji Rak’n’Roll. W podcaście usłyszycie również wspomnienia pacjentów i podopiecznych fundacji.

Odc. 3:Wiola. „Nie było wątpliwości. Złośliwy”
Nikt nie wybiera dnia, kiedy usłyszy od lekarza, że „ma raka”. Zdarza się, że zmiany nowotworowe są wykrywane podczas rutynowych badań, w dniu, kiedy bardziej nas obchodzi co w pracy, gdzie spędzić wakacje, albo kiedy myślimy o miłości. Bohaterką kolejnego odcinka podcastu Rak’n’Talk jest Wiola. Poznajcie jej poruszającą historię.

Odc. 4:Boska Matka. Wyjątkowa historia Aleksandry
„Boskie Matki” to kobiety, które usłyszały diagnozę nowotworową w trakcie ciąży, lub niedługo po urodzeniu dziecka. Jedną z nich jest Aleksandra. Kobieta wyjątkowa, co usłyszycie w najnowszym odcinku podcastu Rak’nTalk. Przedstawiamy Wam historię prawdziwej duchowej siłaczki, która wielokrotnie przeszła drogę od zwątpienia do nadziei. I z powrotem. W poszukiwaniu odpowiedniej terapii zajechała aż do Hiszpanii. Założyła profil na Instagramie na którym udowadnia, że życie z rakiem piersi może być pełne barw. Poznajcie Olę.

Odc. 5:Telefon do psychoonkologa to dla wielu koło ratunkowe
Przyjaciół poznaje się w biedzie, a kiedy tą „biedą” jest choroba, to wystawia na próbę wieloletnie przyjaźnie, związki czy znajomości. Dla jednych sztuką jest towarzyszenie bliskim w chorobie. Inni udają, że temat nie istnieje, bo „rozmowa nie będzie łatwa”. Gościem kolejnego odcinka Rak’nTalk jest Małgorzata Ciszewska-Korona, psychoonkolożka z Fundacji Rak’n’Roll. To do niej zgłaszają się osoby, które właśnie odebrały diagnozę nowotworową. Posłuchajcie, dlaczego telefon do psychoonkologa bywa najlepszym kołem ratunkowym.

Odc. 6:Seks i rak chodzą parami? Dlaczego nie
Kto powiedział, że chorując na raka, musimy być pacjentami całą dobę?! Życie nie musi być zawieszone na kołku na czas terapii. Wręcz odwrotnie, choroba może być dobrą okazją do przemyślenia różnych aspektów naszego życia, a szczególnie tak ważnego elementu, jakim jest seks.
Gościem najnowszego odcinka podcastu Rak’n’Talk jest Alicja Długołęcka, edukatorka seksualna i psychoterapeutka, wykładowczyni akademicka, pracująca w Centrum Terapii Lew Starowicz.

Odc. 7:Jak powstaje rak?
Zanim powstanie rak, po drodze musi pojawić się wiele nieszczęśliwych przypadków, które sprawią, że mechanizmy obronne organizmu nie zadziałają. Jak to jest możliwe?O to, w najnowszym odcinku Rak’n’Talk, Mateusz Luft zapyta profesora nauk medycznych Janusza Siedleckiego, kierownika zakładu Onkologii Molekularnej i Translacyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii. Pan profesor krok po kroku rozłoży na części cały proces powstawania raka.

Odc. 8:Adam. Oto siła, którą ma.
Dzisiaj przemówi Adam. Jego historia łączy w sobie skrajności. Adam najlepiej pamięta smak pierwszej kawy po operacji, choć nie miał siły jej wypić. Czerpie moc od przyjaznych mu ludzi, choć najcięższą batalię musiał stoczyć z sąsiadami z własnej miejscowości. Jest podopiecznym hospicjum Ojca Pio w Pucku, a równocześnie jest aktywny zawodowo i stara się prowadzić normalne życie. Posłuchajcie historii Adama w rozmowie z Mateuszem Luftem.

Odc. 9:Marzenia nie tylko na chwilę. W hospicjum nie marnuje się czasu.
Kino, basen, piwo (bez procentów)… W Puckim Hospicjum pod wezwaniem św. Ojca Pio spełnianie marzeń to codzienność. Wszyscy tam mają świadomość, że czas jest dobrem limitowanym. Warto z niego zrobić dobry użytek, spotkać się z dawno niewidzianymi bliskimi, naprawić relacje, być razem. Każdy znajdzie tam chwilę żeby porozmawiać o sprawach egzystencjalnych, ale także po prostu pogadać o życiu.

Będąc podopiecznym można też zrobić coś pożytecznego. W poprzednim odcinku podcastu Rak’n’Talk pokazaliśmy Wam historię Adama, który choruje na glejaka i otrzymuje pomoc od hospicjum. Co nie przeszkadza mu być aktywnym zawodowo, być wolontariuszem i służyć radą, jak lekarze powinni zachowywać się wobec takich pacjentów jak on.

W Puckim Hospicjum wielu wciąż wspomina jego twórcę, założyciela, dyrektora, a na koniec pacjenta – ks. Jana Kaczkowskiego. Namawiał on do otwartej rozmowy o śmierci, która jest nieuchronną częścią biografii każdego z nas. Jak podejść do tego tematu przekonał się Mateusz Luft, który rozmawiał z Anną Jochim-Labudą, a później odwiedził Puck, aby spotkać się z wolontariuszami i pracownikami placówki.

W odcinku wykorzystano fragmenty rozmów z Maciejem Dolewskim, pracownikiem, i Katarzyną Kozłowską, wolontariuszką Hospicjum. Usłyszycie też fragment vloga ks. Jana Kaczkowskiego – Smak Życia 9, stworzonego przez Boską Telewizję dostępnego pod linkiem: https://youtu.be/hc-2PJcRnS4

Sezon 2

Odc. 2.1:Mam raka, chcę mieć dziecko. To się nie wyklucza.
Dwoje ludzi poznaje się, zakochuje w sobie, zaczyna wspólne życie. Zastanawiają się nad powiększeniem rodziny. Czasem jednak dzieje się tak, że właśnie wtedy pojawia się diagnoza — nowotwór.

Dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolog kliniczna, przekonuje, że choroba wcale nie musi oznaczać rezygnacji z posiadania dziecka — a odpowiednie działania, związane z zabezpieczeniem płodności, pozwalają mieć nadzieję na wyzdrowienie i radość z rodzicielstwa.

W najnowszym odcinku podcastu Rak’n’Talk z dr Joanną Kufel-Grabowską rozmawia Mateusz Luft.

Odc. 2.2:Jestem po to, by dawać spokój.
Rak ma wyjątkowy talent do układania puzzli życia – natychmiast po diagnozie porządkuje system wartości, wskazuje, co jest ważne, a na co szkoda tracić czas. O tym, że nie da się nie myśleć o chorobie, ale da się żyć z chorobą nowotworową, w najnowszym odcinku podcastu Rak’n’Talk opowiadają Małgorzata Posel i Marta Franciszczak. Gospodarzem audycji jest Mateusz Luft.

Link do wywiadu, wspomnianego w podcaście: GirlCrush x Rak’n’Roll

Odc. 2.3:Sport a choroba
Sport to endorfiny. Endorfiny to hormon szczęścia. Szczęście sprzyja zdrowiu. A jeśli w życiu pojawi się rak, sport może być jednym ze sposobów, by go wyrolować.

Kiedy można pójść biegać po chemioterapii? Dlaczego codzienna dawka ruchu powinna być dla nas równie oczywista jak mycie zębów? Posłuchajcie nowego odcinka podcastu Rak’n’Talk, w którym gośćmi Mateusza Lufta jest Monika Dąbrowska.

Odc. 2.4:Dyrygent bez chóru nie istnieje. Historia Joanny.
Joanna Maluga mówi o sobie: jestem dyrygentem, chórmistrzem i pedagogiem. Jest też mamą i partnerką. Kilka lat temu zachorowała na raka. Wtedy właśnie przekonała się, jaką potęgą jest przyjaźń ludzi, z którymi w 2009 roku założyła chór VRC. Wspierali ją na każdym kroku i to m.in. dzięki energii, którą jej dali, trzy miesiące po operacji ponownie stanęła na scenie. W podcaście Rak’n’Talk, który prowadzi Mateusz Luft, podkreśla, jak ważne jest zadbanie o siebie, relaks i umiejętność odpuszczania. Joanna opowiada też o Klubie Rakefellerów – społeczności bogatej w chęć pomagania, którego jest ambasadorką.

Podczas rozmowy wspominamy o dokumencie stworzonym wraz z członkami chóru VRC, w którym opowiadają o emocjach, które towarzyszą im podczas śpiewania: https://www.youtube.com/watch?v=Sh_cSSYKaN0

Odc. 2.5:Nie ma krnąbrnych pacjentów.
Pacjent, idąc do lekarza, oczekuje nie tylko rzetelnej diagnozy, ale też empatii i zrozumienia. Tymczasem lekarz, pracujący w rutynie i pod presją czasu, też musi chronić swoje emocje. Jak się więc komunikować? Dlaczego humor jest kluczowy podczas zajęć z komunikacji z pacjentem? Posłuchaj rozmowy Mateusza Lufta ze Zbigniewem Kowalskim, specjalistą ds. komunikacji medycznej, który uczy lekarzy, jak sprawić, by pacjent poczuł się zaopiekowany, a lekarz nie frustrował się podczas dyżuru.

W podcaście Rak’n’Talk wykorzystujemy fragmenty historii Oli Wiederek-Barańskiej, której możecie posłuchać w odcinku „Boska Matka. Wyjątkowa historia Aleksandry” oraz historii Adama Musielskiego z odcinka „Adam. Oto siła, którą ma”.

Odc. 2.6:Fighterzy
Bartek Rumieńczyk jest dziennikarzem. Gdy zachorował na raka jądra, postanowił zbadać temat również zawodowo — napisał reportaż „Chłopaki z jajami”, w którym opisał historie pięciu facetów, których poznał na forum internetowym o raku jądra www.rjforum.pl. Rozmawiał też z Tomaszem Sarosiekiem, specjalistą onkologii klinicznej, u którego sam się leczył. W najnowszym odcinku podcastu Rak’n’Talk usłyszycie historię ich znajomości i wspólnego działania na rzecz wczesnego wykrywania raka jądra, który należy do najczęstszych złośliwych nowotworów występujących u mężczyzn w grupie wiekowej 20-40 lat.

Pomóż Podopiecznym Fundacji Rak’n’Roll osiągnąć wymarzony cel – wyrollować raka. Wejdź na stronę Klubu Rakefellerów i dowiedz się więcej!.

Odc. 2.7:Dbanie o zdrowie ma gender
Faceci nie rozmawiają o zdrowiu. To nie jest temat, który poruszą podczas towarzyskiego spotkania. Dopóki wszystko działa, nie ma się czym przejmować. A gdy choroba jednak się pojawi — cóż, takie zrządzenie losu, na które nic nie można poradzić. O tym, dlaczego mężczyźni unikają tematu zdrowia i jak to zmienić, rozmawiają socjolożka Julia Izmałkowa, która przeprowadziła badanie na zlecenie fundacji Rak’n’Roll i Mateusz Luft, prowadzący podcast „Rak’n’Talk”.

W tym podcaście Rak’n’Talk wykorzystujemy fragmenty historii Bartka Rumieńczyka i Tomasza Sarosieka, której możecie posłuchać w odcinku „Fighterzy”.

Dołącz do Klubu Rakefellerów, wspieraj cyklicznie Fundację Rak’n’Roll! Wejdź na stronę Klubu Rakefellerów i dowiedz się więcej!.

Odc. 2.8:Nadzieja zatrzymana w kadrze
Andrzej Świetlik — fotograf, członek słynnej grupy artystycznej Łódź Kaliska, jeden z najwybitniejszych portrecistów polskiego świata artystycznego. Zdjęcia Kory czy Grzegorza Ciechowskiego jego autorstwa przeszły do historii polskiej kultury. Od 10 lat współpracuje z Fundacją Rak’n’Roll, dla której sfotografował bohaterki i bohaterów kampanii „Daj Włos!”, „Matka ciąża i rak” czy „Klub Rakefellerów”. W podcaście Rak’n’Talk opowiada o potędze fotografii i twórczym szaleństwie, w którym rodzi się nadzieja. Rozmowę prowadzi Mateusz Luft.

W tym podcaście wykorzystujemy fragmenty wcześniejszych odcinków “Dyrygent bez chóru nie istnieje. Historia Joanny” oraz “Magda Prokopowicz. Tak się zaczęło”. Rozmawiamy m.in. o zdjęciach, które można znaleźć tutaj: Kalendarz Gwiazd, Pięknołyse oraz Klub Rakefellerów.

Dołącz do Klubu Rakefellerów, wspieraj cyklicznie Fundację Rak’n’Roll! Wejdź na stronę Klubu Rakefellerów i dowiedz się więcej!

Odc. 2.9:Namaluj, co czujesz!
Aga Szuścik, artystka, prelegentka TEDx, wykładowczyni ASP w Krakowie, autorka projektów edukacyjnych o życiu z nowotworem i po leczeniu nie boi się trudnych tematów. Podczas warsztatów uruchamia nowe ścieżki myślenia o życiu i ciele. Na blogu szczerze pisze o seksie, smutku, śmierci i emocjach. Mateuszowi Luftowi, prowadzącemu podcastu Rak’n’Talk, opowiada o tym, jak dowiedziała się o swoim raku i jaką rolę w zdrowieniu odgrywa arteterapia.

Linki do profili i wywiadów, omawianych w rozmowie:
Instagram Agi Szuścik: @agaszuscik
Wysokie Obcasy: Pokazywanie się nago całej Polsce jest dla mnie bardzo niekomfortowe.
Wystąpienie TEDxKatowice

Dołącz do Klubu Rakefellerów, wspieraj cyklicznie Fundację Rak’n’Roll! Wejdź na stronę Klubu Rakefellerów i dowiedz się więcej!

Odc. 2.10:Strata, jako forma życia.
Czy śmierć może być porażką? Chyba tak samo jak sukcesem. A jeśli nie, dlaczego o walce z rakiem mówi się w kategoriach „przegranej” lub „wygranej”? Tomasz Stawiszyński, filozof i eseista, dziennikarz radiowy i publicysta, rozmawia z Mateuszem Luftem o tym, dlaczego we współczesnym świecie śmierć jest stała się tematem tabu, a porażka — ciężarem nie do uniesienia.

Pamiętaj, że możesz dołączyć do klubu Rakefellerów – wyjątkowej społeczności osób, które regularnie przekazują datki Fundacji Rak’n’Roll. Więcej na temat tego jak zostać Ojcem lub Matką sukcesu Podopiecznych Rak’n’Rolla znajdziesz na stronie Klubu Rakefellerów.

Sezon 3

Odc. 3.1:Weź sobie Dzień na U
Bohaterką najnowszego odcinka podcastu Rak’n’Talk jest literka U. U jak urlop, U jak USG, U jak ulga. Dzień na U to czas, by zadbać o siebie, przeprowadzić badania i potwierdzić swoje zdrowie. To także nazwa akcji, która zachęca do regularnego wykonywania badań profilaktycznych.

W pierwszym odcinku nowego sezonu podcastu Rak’n’Talk Mateusz Luft rozmawia z Martą Pokutycką-Mądralą z Nationale-Nederlanden i Ewą Grzech z Avon Polska o tym, dlaczego tak ważne jest znalezienie czasu na profilaktykę i jak pracodawcy mogą w tym wesprzeć pracowników.

Ten odcinek powstał w ramach kampanii Fundacji Rak’n’Roll – Dzień na U, której partnerami są Nationale-Nederlanden i Avon kontra rak piersi. Więcej o kampanii i o tym, jak potwierdzać swoje zdrowie, dowiesz się na stronie Dzień na U.

Takie i inne działania Rak’n’Roll mogą się dziać dzięki stałym darczyńcom. Bądź Rakefellerem, dołącz na klubrakefellerow.pl

Odc. 3.2:Co mówią włosy
Włosy manifestują to, kim jesteśmy. Okazuje się, że tak jest od niepamiętnych czasów! Im dłuższe, mocniejsze i bardziej lśniące, tym bardziej pożądane. Miały potężne znaczenie w różnych kulturach — symbolizowały zdrowie i siłę, młodość, status społeczny i materialny. Były nawet podstawą prawa do wydawania wyroków. Włosy to część naszej kultury i jedno jest pewne: nie są bez znaczenia. Najnowszy, pasjonujący odcinek podcastu Rak’n’Talk poświęcony jest roli włosów w kulturze na przestrzeni tysiącleci oraz tradycji tworzenia peruk. Mateusz Luft rozmawia ze znawczynią tematu – dr Anną Marią Zarychtą, teoretyczką Kultury Wizualnej ze Szkoły Filmowej w Łodzi.

Dla kobiet, które chorują na nowotwór, utrata włosów może być bolesnym doświadczeniem — dla niektórych nawet bardziej dotkliwym niż mastektomia. A ponieważ dobra kondycja psychiczna potrzebna jest w przechodzeniu procesu leczenia, Fundacja Rak’n’Roll zaopatruje chore w dobrej jakości peruki. W trakcie rozmowy usłyszycie wypowiedzi bohaterek kampanii „Zbieram na Włosy”. Wszystkie wypowiedzi i zdjęcia Agnieszki, Anety, Eweliny, Moniki, Oli i Weroniki znajdziecie na Zbieram na Włosy. Tam też możecie wesprzeć kobiety w trakcie terapii datkiem na wysokojakościową perukę z włosów syntetycznych.

Odc. 3.3:W leczeniu raka przechodzimy rewolucję
W najnowszym odcinku podcastu Rak’n’Talk Mateusz Luft rozmawia z prof. n. med. Januszem Siedleckim, do niedawna Kierownikiem Zakładu Onkologii Molekularnej i Translacyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Prof. Janusz Siedlecki opowiada o swoich osiągnięciach w dziedzinie onkologii, a także o tym, jak dynamicznie rozwija się wiedza o nowotworach. Dlaczego początki radioterapii wiązały się z dramatycznymi wydarzeniami? Czy Maria Skłodowska-Curie wiedziała, z czym wiąże się praca z materiałami radioaktywnymi? Prof. Janusz Siedlecki omawia także najnowsze osiągnięcia w dziedzinie immunoterapii, która jest obecnie jednym z najważniejszych kierunków w leczeniu raka.

Więcej wiedzy od prof. Janusza Siedleckiego znajdziesz w odcinku archiwalnym „Jak powstaje rak?”.

Pamiętaj, że możesz dołączyć do klubu Rakefellerów – wyjątkowej społeczności osób, które regularnie przekazują datki Fundacji Rak’n’Roll. Więcej na temat tego jak zostać Ojcem lub Matką sukcesu Podopiecznych Rak’n’Rolla znajdziesz na stronie Klubu Rakefellerów.

Odc. 3.4:Jak wkurzyć chorego „dobrym słowem”
„I’m so much more the bad things that happen to me” – tymi słowami młoda uczestniczka amerykańskiego talent show uzasadniła, dlaczego bierze w nim udział mając diagnozę raka. Chorzy nie myślą o sobie wyłącznie przez pryzmat choroby. Nie chcą, żeby tak ich przedstawiano. Tymczasem w mediach zazwyczaj zobaczymy obrazek w szarych barwach i kogoś, kto smutno wygląda przez okno, tak jakby od chwili diagnozy życie toczyło się już obok. Pacjent onkologiczny wcale tak nie wygląda, a stereotypowe przedstawianie choroby tylko stygmatyzuje i wzbudza niepotrzebny lęk. Jeśli dorzucimy do tego wyświechtane zdania „Musisz walczyć”, „Myśl pozytywnie” – mamy komplet.

W najnowszym odcinku podcastu Rak’n’Talk Psychoonkolożka Milena Dzienisiewicz i Jacek Maciejewski z Fundacji Rak’n’Roll mówią o tym, jakimi słowami zastąpić stereotypowe „Jak się czujesz?” i o tym, że nie musimy być dzielni, mierząc się z chorobą nowotworową. Audycję prowadzi Mateusz Luft.

Pamiętaj, że możesz dołączyć do klubu Rakefellerów – wyjątkowej społeczności osób, które regularnie przekazują datki Fundacji Rak’n’Roll. Więcej na temat tego jak zostać Ojcem lub Matką sukcesu Podopiecznych Rak’n’Rolla znajdziesz na stronie Klubu Rakefellerów.

Jeśli chcesz opowiedzieć swoją historię lub podzielić się opinią na temat wysłuchanej rozmowy,
napisz do nas: podcast@raknroll.pl

Fundacja
Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
NIP: 9512296994
zobacz na mapie
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
BNP PARIBAS:
39 1600 1462 1893 9704 1000 0001
KRS 0000338803
zbieraj na Facebooku
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ LinkedIn
Sklep Rak'n'Roll