Warto pokazywać lekarzy, dla których empatia nie jest jakimś ekstra wysiłkiem, lecz ważną składową ich medycznej fachowości. Bo tym właśnie powinna być dla każdego lekarza – mówi Jacek Maciejewski, który z ramienia Fundacji Rak’n’Roll zasiada w Kapitule Plebiscytu „Lekarz z empatii”. Plebiscyt ma za zadanie uhonorować lekarki i lekarzy, którzy w swojej codziennej niełatwej i odpowiedzialnej pracy wyróżniają się pełną empatii postawą, wierzą w terapeutyczny sens dialogu z pacjentem i w to, że często empatyczny lekarz sam może być lekiem.
Pacjent ocenia poradę lekarską i samego lekarza przez pryzmat komunikacji z nim. Łatwo to zaobserwować, czytając opinie pacjentów o lekarzach na popularnych portalach. Lekarze najwyżej oceniani, to zazwyczaj ci, pod których nazwiskami ukazują się wpisy: wszystko dokładnie tłumaczy czy cierpliwie odpowiada na każde pytanie. W tym dialogu chodzi zarówno o przestrzeganie zaleceń lekarskich, o co trudno, jeśli pacjent nie rozumie ich sensu, ale i o samą uważność i skupienie lekarza na pacjencie, które tworzą atmosferę zaufania i są dla pacjenta istotnym wsparciem.
W Raporcie Specjalnym plebiscytu „Lekarz z Empatii”, analizującym opinie pacjentów udało się wyodrębnić 4 kluczowe wymiary empatii. Najbardziej entuzjastyczne oceny pacjentów zyskują lekarze, którzy wyróżniają się zaangażowaniem, czyli wnikliwością analizy schorzenia, dostępnością, czyli skupieniem na pacjencie, kulturą osobistą, czyli delikatnością i taktem oraz, przede wszystkim, komunikatywnością, czyli umiejętnością wytłumaczenia procesu leczenia. Te 4 wymiary posłużyły do stworzenia zobiektywizowanej skali w formularzu zgłoszeniowym, na której zgłaszający mają możliwość ocenić swoich kandydatów do tytułu Lekarza z Empatii w takich właśnie kategoriach.
Zgłoszenia
Zgłoś kandydaturę lekarki czy lekarza, którzy w Twojej opinii zasługują na tytuł Lekarza z Empatii: mistrza komunikacji z pacjentami. Kandydatów do tytułu może za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.lekarzzempatii.pl zgłosić każdy, kto będąc pacjentem otrzymał od lekarza nie tylko fachową pomoc, ale też coś więcej: gotowość wysłuchania i cierpliwego wytłumaczenia celu oraz przebiegu podejmowanego leczenia. Zgłoszenia można przesyłać od 24 listopada 2021 roku do 21 stycznia 2022 roku. Laureatów poznamy na wiosnę 2022 roku, a wyłoni ich Kapituła Plebiscytu, w której skład wchodzą przedstawiciele wiodących organizacji pacjenckich oraz mediów.
Lekarz z Empatii. Plebiscyt na mistrzów komunikacji z pacjentami
Plebiscyt jest autorskim pomysłem pracowników Be Communications, której Zespół w ten sposób postanowił uczcić jubileusz 10-lecia działalności.