Rocznie w Polsce nawet u 400 kobiet w ciąży diagnozowany jest nowotwór, a jednym z diagnozowanych najczęściej jest rak piersi. Wraz z Fundacją Philips ponownie łączymy siły, by zwiększać czujność onkologiczną ginekologów-położników, a także samych pacjentek. Działania edukacyjne w zakresie profilaktyki onkologicznej będą prowadzone w formie wykładów on-line oraz ogólnopolskich warsztatów dla lekarzy pt. „Boskie USG, czyli sonomammografia u kobiet ciężarnych i karmiących”, prowadzonych pod kierownictwem naukowym dr. n. med. Pawła Guzika.
W Fundacji Rak’n’Roll od lat prowadzimy działania na rzecz edukacji kobiet w zakresie profilaktyki onkologicznej, a także poprawy wykrywalności nowotworów u kobiet w ciąży. Cykl ogólnopolskich warsztatów dla ginekologów i położników pt. „Boskie USG, czyli sonomammografia u kobiet ciężarnych i karmiących”, prowadzonych pod kierownictwem naukowym dr. n. med. Pawła Guzika, będzie się odbywał już drugi rok z rzędu. 225 lekarzy ginekologów i położników, którzy wzięli udział w zeszłorocznej edycji programu każdego roku prowadzi łącznie ponad 10 tysięcy ciąż. Olbrzymie zainteresowanie warsztatami ze strony lekarzy pokazuje, jak potrzebny i ważny jest to projekt. Cieszymy się, że również w tym roku eksperci programu przekażą specjalistyczną wiedzę i najlepsze praktyki kolejnym lekarzom.
Firma Philips oraz Fundacja Philips, w zgodzie z misją zapewnienia dostępu do opieki medycznej dzięki innowacjom dla osób wykluczonych zdrowotnie, wspierają wspomniane warsztaty oraz ich główny cel, jakim jest wymiana doświadczeń oraz doskonalenie umiejętności wykonywania USG piersi u kobiet w ciąży i podczas karmienia. – W Philips wierzymy, że odpowiednie działania edukacyjne pomogą zmienić statystyki, dlatego cieszymy się, że Fundacja Philips oraz Philips Polska wpiera tak potrzebną inicjatywę – powiedział Reinier Schlatmann, prezes Philips w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. – Wiedza zdobywana podczas warsztatów jest bezcenna, a uzupełnienie jej o element praktyczny pozwala lekarzom zdobyć niezbędne kompetencje w diagnozowaniu nowotworu piersi wśród kobiet ciężarnych i karmiących, dając tym samym szansę na wczesną diagnozę, lepsze efekty leczenia i szczęśliwe macierzyństwo – dodaje Reinier Schlatmann.
Projekt „Boskie USG, czyli sonomammografia u kobiet ciężarnych i karmiących” realizowany jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Drugą edycję programu otworzą wykłady on-line, a zaraz po nich w 10 miastach w Polsce odbędą się warsztaty z ekspertami w dziedzinie USG piersi kobiet w ciąży i karmiących.